GL, İngilizce Gear ve Lubricant kelimelerinin baş harfi olup dişli yağı olduğunu gösterir. 1 ,4 ve 5 ise dişli tipine göre performans seviyelerini gösterir. Örneğin GL-1 düz dişliler için mineral esaslı dişli yağıdır. GL-5 ise Hipoid tip dişlilerde kullanılacağını ve seviyesini gösterir.

W İngilizce Winter (kış) kelimesinin baş harfi olup yağın kış şartlarına uygun olduğunu gösterir. 0 ve 5 ise yağın viskozite derecesini ifade eder.

Motor yağı ambalaj ve etiketleri üzerine o yağın performans seviyesi yazılmalıdır. Performans değerleri ise API ve ACEA gibi kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. API sınıflandırmasına göre S benzinli motor yağı olduğunu ifade eder C ise dizel motor yağı olduğunu ifade eder, S/C ise o yağın hem benzinli hem de dizel motorlarda kullanılabileceğini gösterir. S ve C’nin yanındaki harf ise yağın hangi yıl motor teknolojisine uygun üst performans seviyesinde olduğunu gösterir. Örneğin SL: Benzinli sınıfta 2001 üst performans seviyesini CI-4 dizel sınıfta 2002 üst performans seviyesini gösterir.

Sentetik yağlar özel kimyasal proseslerle elde edilen yağlardır. Mineral yağlar ise petrolün rafinasyonu ile elde edilen doğal yağlardır. Birbiri ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilmez.

Bununla ilgili pratikte gözlemle yapılan uygulamalar olmakla beraber gerçek anlamda bir motor yağının bozulduğunu ve işlevini yitirdiğini anlamak için laboratuvarda kapsamlı test edilmesi gerekir.

Yağın renginin kararması yağın bozulduğu anlamına gelmez. Zira yağın görevlerinden biri de motoru temiz tutmaktır. İçerdiği deterjan-dispersan katıklar sayesinde oluşan kurum ve kirliliği temizleyerek bünyesine alır. Dolayısı ile rengi kararır. Bu da yağın görevini yaptığını gösterir.

Segman piston arasındaki açıklıktan yanma odasına giren yağın yanması ile yağ seviyesinin düşmesi, eksilmenin belirtisidir. Sebepleri ise:

  1.  Uygun viskozitede yağ seçilmemesi,
  2. Motordaki aşınma nedeni ile yağın yanma odasına kaçarak yanması,
  3. Motorun sürekli yüksek devirde kullanılması sonucu, ısı etkisi ile viskozitesinin düşmesi ve yanma odasına kaçarak yanması,
  4. Motorun dizaynından gelen tolerans içindeki eksilmeler.

Motorun ısısına dikkat edilmelidir. Araç düz bir zeminde iken boşaltma ve doldurma yapılmalıdır. Eski yağın motor karterden tamamen boşaldığından emin olunmalıdır. İşlem bittiğinde karter tıpasının yeniden kapatılması unutulmamalıdır.

Akışkanların akmaya karşı gösterdiği dirence viskozite denir. Birimi CGS birim sisteminde stok olup pratikte !/100 ü olan senti stok (cSt) kullanılır. Yağlamanın her aşamasında göz önüne alınması gereken bir parametredir.

Çalışan iki metal yüzeyde bir film tabakası oluşturarak sürtünmeyi azaltmak ve hareketi kolaylaştırmak için yapılan işleme yağlama denir. Bu amaç için kullanılan sıvı ve katı maddelere ise yağ denir.

Normalde motorlarda yağ değişim periyodunu motor üreticileri belirler. Sentetik yağlar, mineral yağlara oranla dayanıklılığı daha fazla olan yağlardır. Bu nedenle yağ servis ömrü mineral yağlara göre daha uzun olur. Servis süresinin uzaması veya azalması kullanım şartları ve özellikle dizel motorlarda yakıt kalitesi ile yakından ilgilidir.

İLETİŞİM

Yenilikçi çözümler almak için bize ulaşın.